Polerowanie lakieru

Czy nie fajnie byłoby, gdyby dało się sprawić, aby 10-20 letni lakier w aucie wyglądał jak prosto z salonu? Przecież się da! Lakier z czasem ulega porysowaniu, uszkodzeniu i innym defektom, jak tzw „water spots”. Wspomniane „water spots” to nic innego jak plamy po twardej wodzie, które z czasem potrafią weżreć się w lakier bezbarwny. Piękny lakier to wizytówka auta. Jak to się dzieje, że np. czarny po latach nie ma już takiej głębi koloru, a barwa bardziej przypomina szarą niż czarną? Chodzi o kąt odbijania się światła od lakieru. Czy jest to bezpieczne? Jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany proces polerowania auta? Co znaczy usuwanie skórki pomarańczy? Czym różni się profesjonalna wieloetapowa korekta lakieru od „polerki” wykonanej przez lakiernika.

Przygotowanie auta do polerowania

Jak zawsze i we wszystkim najważniejsze jest przygotowanie podłoża do pracy, aby potem wszystko szło gładko i dokładnie. W przypadku polerowania lakieru kluczem do sukcesu jest odpowiednie mycie, dekontaminacja, deironizacja i glinkowanie. Sam proces mycia może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Najpierw należy opłukać dokładnie całe auto z lotnego brudu. Następnie nanosimy aktywną pianę i pozostawiamy na chwilę, aby zmiękczyła pozostały brud i spłukujemy. Potem ponownie piana (ważne, aby była z neutralnym PH, czyli 7. Wtedy mamy gwarancję, że jest bezpieczna dla naszego auta) i myjemy rękawicą. Najważniejsze aby robić ruchy proste, ponieważ na tym etapie, auto wciąż ma na sobie drobinki, które mogą porysować lakier bardziej. Robiąc ruchy kuliste robimy tzw swirle, które jest dużo ciężej wypolerować niż rysy proste. Spłukujemy. Kolejnym etapem jest dekontaminacja (usuwanie nalotów gumy, asfaltu, ptasich odchodów, żywicy i innych niepożądanych substancji) i deironizacja (naloty metaliczne jak smog czy nalot pyłu z klocków hamulcowych). Spłukujemy. Ponownie piana, pędzelek i myjemy zakamarki (szczeliny, listwy, kratki, wlew paliwa itp itd.). Spłukujemy. Na koniec ponownie piana i glinkujemy. Glina jest dla lakieru jak pumeks dla pięt. Usuwa wżarty brud w lakier nie rysując przy tym lakieru. Kiedy auto mamy już gotowe, suszymy, wstawiamy pod światła inspekcyjne i odtłuszczamy, aby przeprowadzić inspekcje stanu faktycznego. Dopiero na tym etapie możemy w 100% oszacować ile czeka nas pracy.

Technologie

Jak każda dziedzina detailingu metody polerowania również się rozwijają i zmieniają. Dawniej nikt nie słyszał o maszynach polerskich dual-action czy pastach rozpuszczających lakier bezbarwny. Dostępne były jedynie polerki rotacyjne i pasty ścierne (mniej lub bardziej), które zmniejszały ilość mikronów w naszych autach. Te pasty były używane „na mokro” i pozostawiały okropne hologramy (takie „mazy”, który wyglądają jak po smalcu). Stąd częste pytania osób starszych ile razy można taki proces wykonać? Czy Jak często można to powtarzać? Obecne pasty nie wycierają lakieru tylko go rozgrzewają i pod wpływem temperatury rysy się „zalewają” do środka usuwając je. Natomiast maszyny polerskie typu dual- action (oscylacyjne) pozwalają wypolerować lakier bez pozostawiana wyżej wspomnianych hologramów dzięki swoje budowie, a talerz oporowy gwarantuje nie przypalenie lakieru.

Czy jest to bezpieczne?

Jeśli potrafi się to zrobić prawidłowo to TAK!. Nie polecamy oczywiście robić tego we własnym zakresie ponieważ chwila nieuwagi i polerka rotacyjną można przepalić lub przetrzeć lakier. Czy to się objawia? Przypalony lakier przypomina trochę kożuch na mleku (koszmar każdego dziecka). Natomiast przetarty lakier przypomina pierścienie. Jeśli chodzi natomiast o profesjonalne studia detailingowe, to każde z nich wykonuje pomiar grubości lakieru, aby wiedzieć jaki mamy zakres pracy. W polerowaniu najważniejsze jest, aby pracować na poziomie lakieru bezbarwnego. W skrajnych przypadkach pracuje się na warstwie koloru czy podkładu. Tu z pomocą przychodzi technologia SSR.

Czas trwania

Proces polerowania auta zależy oczywiście od wielkości i ilości pracy. Polerka tzw „one step” trwa praktycznie jeden dzień. Natomiast pełna korekta lakieru to nawet 3dni polerowania. Najdłużej trwa usuwanie „skórki pomarańczy” ponieważ dodatkowo należy zmatowić cały lakier papierami ściernymi. Ten potrafi trwać nawet 5dni i oczywiście jest najdroższy.

Gwarancja.

Jest to jedna z nielicznych usług na które nie jesteśmy w stanie dać gwarancji z powodu czynników zewnętrznych. Nawet jeśli nasi klienci z ogromną starannością będą dbali o swoje auta zgodnie z naszymi wytycznymi, zawsze ktoś, lub coś (np. krzaki) może nam porysować auto.

Koszty?

Podstawowa polerka to koszt zaledwie +/- 600zł netto. Do tego zalecamy dobrać woskowanie. Wypolerowanie całego auta na 95-99% to już koszt +/- 1000-1200zł netto. Usuwanie skórki pomarańczy wraz z polerowaniem auta 100% to koszt od 1500zł netto. Do tak silnej ingerencji w lakier zalecamy dać powłokę ceramiczną lub folię PPF.